Aktuálně - Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech

Hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany

Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Přejít na obsah
Pro veřejnost
Hygienické podmínky provozu hvězdárny
Prosíme návštěvníky, aby se při návštěvě hvězdárny řídily těmito pokyny:
1. Pod kopulí hvězdárny může být z důvodu dodržení hygienické vzdálenosti 2 m nanejvýš 6 osob.
2. Používání roušek povinné.
3. Použít připravený desinfekční přípravek.
POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ ZÁŘIJOVÉ OBLOHY
V uplynulých prázdninových měsících jsme měli možnost prakticky každou bezoblačnou noc sledovat jasnou kometu C/2020 F3 (NEOWISE). Za přispění této komety a také uvolněním hygienických opatření v souvislosti s koronavirem byla návštěvnost hvězdárny vysoká, hlavně z řad obyvatel mimo Sedlčan v okruhu od Rožmitálu a Příbami přes Petrovice až k Benešovu. Potěšující je, že se jednalo hlavně o rodiny s dětmi a také o menší skupiny z dětských letních táborů. Hvězdárna je tak významným regionálním vědecko-kulturním zařízením, kde lze nahlédnout nejen do vesmíru, ale seznámit se i s novými vědeckými poznatky.
Zářijová noční obloha nabídne Mléčnou dráhu, která ji půlí na část západní a část východní. Na západní části vyhledáme severozápadně Velkou medvědici s galaxiemi M81 a M82 a v sousedních Honicích psech pak galaxii M57. Nad západním obzorem nejvíce září načervenalý Arcturus v Pastýři a nízko nad jihozápadním obzorem se chystá k západu Antares v souhvězdí Štíra. Ve východní části dominuje souhvězdí Pegas se sousední Andromedou s galaxií M31, která je viditelná i pouhým okem při tmavé obloze. Samotná Mléčná dráha začíná nad jižním obzorem souhvězdím Střelce, pokračuje přes Orla a Labuť ke Kasiopeji a končí nad severovýchodním obzorem v Perseu. Na cestě Mléčnou dráhou můžeme navštívit mlhovinu M27 v Lištičce, prstencovou mlhovinu v Lyře a dvojici otevřených hvězdokup v Perseovi.
 
Pozorovací program pro veřejnost:
Hvězdárna otevřena každý pátek a sobotu od 20 hod. do 23 hod. pokud je aspoň polojasno, kdy v mezerách mezi mraky můžeme spatřit vybrané objekty. Při větší oblačnosti nebo zcela zatažené obloze je hvězdárna uzavřena. V případně nejasných podmínek můžete volat 777285444.
Vstupné 10,- Kč, děti do 10-ti let 5,- Kč.

Měsíc – Na večerní páteční a sobotní obloze 11., 12., 25. a 26. září. Poslední dva uvedené dny jsou nejvhodnější ke sledování Měsíce, který bude krátce po první čtvrti.
Planety Merkur je nepozorovatelný a Venuše vysoko na ranní obloze. Na večerní obloze Jupiter se Saturnem a pouze dalekohledem pozorovatelný Neptun. Mars s Uranem viditelný pozdě v noci.
Ostatní objekty – Kromě uvedených objektů v předchozím textu vyhledáme jasné hvězdy pozdní letní oblohy, dvojhvězdy a kulové hvězdokupy.
Úkazy – 25. září vytvoří výrazné seskupení Měsíc, Saturn a Jupiter v první polovině noci.
Návštěvní dny pro veřejnost:
Hvězdárna je otevřena od roku 2020
v pátek a sobotu
Leden – únor              od 18 do 21 hod.
Březen – říjen              od 20 do 23 hod.
Listopad – prosinec   od 18 do 21 hod.
Podmínkou otevření je příznivé počasí, kdy očekáváme podle předpovědi alespoň polojasno.

správce hvězdárny:  František Lomoz
e-mail hvězdárna:     hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:       flomoz@volny.cz

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků,
je možné dojednat na tel. 777285444
se správcem hvězdárny
správce hvězdárny:
      František Lomoz
e-mail hvězdárna:
      hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:
      flomoz@volny.cz
Ke Hvězdárně, Sedlčany
GPS 49.6546211N, 14.4093672E
Návrat na obsah