Aktuálně - Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech

Hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany

Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Přejít na obsah
Pro veřejnost
Uzavření provozu hvězdárny
Dobrý den,
           podle aktualizovaného Usnesení Vlády ČR o přijetí krizového opatření ze dne  8. 10. 2020 a dalšímu vývoji situace jsme nuceni uzavřít provoz hvězdárny pro veřejnost. O aktuálním stavu a o znovuotevřní hvězdárny veřejnosti Vás budeme informovat prostřednictvím těchto webových stránek.    
  Děkujeme za pochopení.     
POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ BŘEZNOVÉ OBLOHY
  Poslední neděli v březnu se opět musím podřídit skoku do letního času. Lze jen doufat, že v tomto roce dojde k rozumné shodě na zavedení přirozeného střídání dne a noci, jak je člověk zvyklí od nepaměti. Letnímu času se podřídí otvírací doba hvězdárny od 20 hod. do 23 hod.
  Březnová večerní obloha bude chudá na planety. Večer na západě vyhledáme Uran a v první polovině noci bude viditelný Mars.
  V tomto období má večerní obloha nápadné rozložení objektů. Díváme-li se přímo jižním směrem bude západní polovina oblohy vyplněna pruhem Mléčné dráhy. Zatímco východní polovina oblohy otevírá pohled s méně hvězdami, avšak pro větší dalekohledy jsou k dosažení vzdálenější světy galaxií.
  Nízko nad jihozápadním obzorem spatříme nápadný Sirius, první hvězda v souhvězdí Velký pes, zatímco sousední Malý pes se pyšní podobně jasným Procyonem. Mezi těmito dvěma souhvězdími je nenápadné seskupení hvězd Jednorožce. Zde se nachází proměnná hvězda V838 u které jsme, také na sedlčanské hvězdárně, sledovali její vzplanutí v únoru 2002. Vyhodnocení fotometrických měření bylo příspěvkem ke společné odborné publikované práci řady astronomů amatérů z ČR.
  Od druhé poloviny devadesátých let minulého století jsou u dalekohledů hvězdárny používány profesionální CCD kamery, které slouží k fotometrickému sledování proměnných hvězd, zákrytových nebo pulsujících, a rovněž ke sledování tranzitujících exoplanet. Tato užitečná činnost amatérů nachází využití v publikování odborných prací nebo jsou součástí odborných prací profesionálů.
  Za éru používání CCD kamer na hvězdárně byly nashromážděny pozorovací data přibližně 480 tranzitů exoplanet a stovek proměnných hvězd. Vedlejším produktem se stávají objevy nových proměnných hvězd, které jsou zařazeny do katalogu proměnných hvězd při Sekci proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti

 

Pozorovací program pro veřejnost:
Hvězdárna otevřena každý pátek a sobotu od 20 hod. do 23 hod. pokud je aspoň polojasno, kdy v mezerách mezi mraky můžeme spatřit vybrané objekty. Při větší oblačnosti nebo zcela zatažené obloze je hvězdárna uzavřena. V případně nejasných podmínek, volat 777 285 444.
Vstupné 10,- Kč, děti do 10-ti let 5,- Kč.

Měsíc Na večerní obloze v pátek nebo sobotu 19., 20., 26. a 27. března.
Planety Na večerní obloze Mars a Uran. Ostatní planety nepozorovatelné.
Ostatní objektyGalaxie, kulové hvězdokupy, mlhoviny otevřené hvězdokupy a další.

Návštěvní dny pro veřejnost:
Hvězdárna je otevřena od roku 2020
v pátek a sobotu
Leden – únor              od 18 do 21 hod.
Březen – říjen              od 20 do 23 hod.
Listopad – prosinec   od 18 do 21 hod.
Podmínkou otevření je příznivé počasí, kdy očekáváme podle předpovědi alespoň polojasno.

správce hvězdárny:  František Lomoz
e-mail hvězdárna:     hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:       flomoz@volny.cz

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků,
je možné dojednat na tel. 777285444
se správcem hvězdárny
správce hvězdárny:
      František Lomoz
e-mail hvězdárna:
      hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:
      flomoz@volny.cz
Ke Hvězdárně, Sedlčany
GPS 49.6546211N, 14.4093672E
Návrat na obsah