Aktuálně - Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech

Hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany

Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Přejít na obsah
Pro veřejnost
Uzavření provozu hvězdárny
Dobrý den,
           podle aktualizovaného Usnesení Vlády ČR o přijetí krizového opatření ze dne  8. 10. 2020 a dalšímu vývoji situace jsme nuceni uzavřít provoz hvězdárny pro veřejnost. O aktuálním stavu a o znovuotevřní hvězdárny veřejnosti Vás budeme informovat prostřednictvím těchto webových stránek.    
  Děkujeme za pochopení.     
POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ LEDNOVÉ OBLOHY
  Lednová večerní obloha jako vždy nabízí výměnu souhvězdí podzimní oblohy za souhvězdí oblohy zimní. K těm prvním řadíme Pegas, Andromedu, Ryby, které v západní polokouli oblohy předchází zapadající Vodnář, Labuť a Lyra s jasnou Vegou. Druhou skupinu tvoří Býk s Vozkou následovaný Orionem, Blíženci a Velkým a Malým psem. Těmto souhvězdím vévodí jejich nejjasnější hvězdy ve stejném pořadí a to Aldebaran, Capella, Betelgeuze, Pollux, Sirius a Procyon. V orionu nesmíme zapomenout na Riegel a v Blížencích na Castor.
  Téměř v zenitu najdeme dvojitou otevřenou hvězdokupu „chí“ a „h“ v souhvězdí Persea na hranici se souhvězdím Kasiopeji. Od tohoto souhvězdí jihozápadním směrem doputujeme do Andromedy se známou galaxií M31. V sousedním Trojúhelníku nalezneme méně nápadnou menší galaxii M33.
  V souhvězdí Býka je nápadné seskupení sedmi, pro oko, stejně jasných hvězd. Ve skutečnosti tato otevřená hvězdokupa Plejády obsahuje přibližně 150 hvězd, které se zrodily společně z mezihvězdného mračna prachu a plynů. V blízkém okolí jasného načervenalého Aldebarana je další otevřená hvězdokupa Hyády. Hvězdy hvězdokup se pohybují společně prostorem, avšak za miliony let se nakonec rozptýlí a zařadí se do seskupení hvězd sousedních souhvězdí. Za tuto dobu i jednotlivé hvězdy všech souhvězdí změní své polohy a budeme vymýšlet nové názvy.
  Na závěr minulého roku se vyskytlo několik seskupení tmavých skvrn ve sluneční fotosféře. Pokud bude četnost skvrn narůstat na tomto počátku jedenáctiletého cyklu bude v průběhu ledna hvězdárna aktuálně otevřena. Podrobnosti a datum uvedeme na webu.
 
Pozorovací program pro veřejnost:
Hvězdárna otevřena každý pátek a sobotu od 18 hod. do 21 hod. pokud je aspoň polojasno, kdy v mezerách mezi mraky můžeme spatřit vybrané objekty. Při větší oblačnosti nebo zcela zatažené obloze je hvězdárna uzavřena. V případně nejasných podmínek můžete volat 777285444.
Vstupné 10,- Kč, děti do 10-ti let 5,- Kč.

Měsíc Na večerní obloze v pátek nebo sobotu 21., 22., 28. a 29. ledna.
Planety Na večerní obloze Mars, Uran a Neptun
Ostatní objektyGalaxie, kulové hvězdokupy, mlhoviny otevřené hvězdokupy a další.
Úkazy 19.XI. Měsíc v konjunkci s Jupiterem v 10 h. Malým dalekohledem nalezneme Jupitera 3,2° severně od Měsíce. Večer následuje seskupení Měsíc, Jupiter a Saturn.

Návštěvní dny pro veřejnost:
Hvězdárna je otevřena od roku 2020
v pátek a sobotu
Leden – únor              od 18 do 21 hod.
Březen – říjen              od 20 do 23 hod.
Listopad – prosinec   od 18 do 21 hod.
Podmínkou otevření je příznivé počasí, kdy očekáváme podle předpovědi alespoň polojasno.

správce hvězdárny:  František Lomoz
e-mail hvězdárna:     hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:       flomoz@volny.cz

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků,
je možné dojednat na tel. 777285444
se správcem hvězdárny
správce hvězdárny:
      František Lomoz
e-mail hvězdárna:
      hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:
      flomoz@volny.cz
Ke Hvězdárně, Sedlčany
GPS 49.6546211N, 14.4093672E
Návrat na obsah