Aktuálně - Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech

Hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany

Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Přejít na obsah
Pro veřejnost
Hygienické podmínky provozu hvězdárny
Prosíme návštěvníky, aby se při návštěvě hvězdárny řídily těmito pokyny:
1. Pod kopulí hvězdárny může být z důvodu dodržení hygienické vzdálenosti 2 m nanejvýš 6 osob.
2. Používání roušek povinné.
3. Použít připravený desinfekční přípravek.
POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ KVĚTNOVÉ OBLOHY
  Po celý květen nás bude doprovázet ve večerních hodinách nad západním obzorem a v závěru měsíce nízko nad severozápadním obzorem svou září Venuše, jinak Večernice. V dalekohledu měla po celý duben podobu měsíční čtvrtě, která přecházela do úzkého srpku. Na konci května Venušin velmi úzký srpek bude pozorovatelný krátce po západu Slunce.
  Po setmění v hlubokém soumraku pravděpodobně již malými dalekohledy a ve druhé polovině května snad i pouhým okem spatříme kometu C/2019 Y4 objevenou 28. prosince 2019 přehlídkovým systémem ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last AlertSystam). Její podobu s nápadnou komou a nenápadným náznakem ohonu zachycuje snímek z 27. března CCD kamerou na sedlčanské hvězdárně. Ve stejné době byly pořízeny také snímky dalších komet. Jedna z nich C/2017 T2 PanSTARRS je na druhém obrázku se stopou prolétající družice. Tato kometa postupně slábne.
  Květnová večerní obloha bude nápadná absencí Mléčné dráhy, která se bude skrývat v rozptýleném světle vzdálených měst od severozápadního obzoru až k obzoru severovýchodnímu. V otevřeném okně do vzdáleného vesmíru v okolí zenitu budou dostupné k přímému pozorování CCD kamerami i dalekohledem hvězdárny galaxie v souhvězdích Honicích psů a Velké medvědice. Skupinu galaxií vyhledáme i v souhvězdí Lva, jehož jasný Regulus nad západním obzorem tvoří jeden vrchol trojúhelníku jasných hvězd. Druhý a třetí vrchol trojúhelníku jsou načervenalý Arcturus v Pastýři nad jihovýchodním obzorem a bílá Spica nad jižním obzorem.
 
Pozorovací program pro veřejnost:
Hvězdárna otevřena každý pátek a sobotu od 20 hod. do 23 hod. pokud je aspoň polojasno, kdy v mezerách mezi mraky můžeme spatřit vybrané objekty. Při větší oblačnosti nebo zcela zatažené obloze je hvězdárna uzavřena. V případně nejasných podmínek můžete volat 777285444.
Vstupné 10,- Kč, děti do 10-ti let 5,- Kč.

Měsíc Na páteční a sobotní večerní obloze 8., 9., 29. a 30. května. Úplněk 7. května, poslední čtvrť 14. května, nov 22. května a první čtvrť 30. května.
Planety Merkur v závěru měsíce nízko nad severozápadním obzorem. Venuše nad západním obzorem, na konci měsíce se přiblíží k Merkuru. Jejich konjunkce nastane 22.5. v 10 hod. Jupiter se Saturnem ve druhé polovině noci. Mars ráno nad jihovýchodním obzorem. Uran a Neptun nepozorovatelný.
Ostatní objektygalaxie a hvězdokupy .

 
POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ ČERVNOVÉ OBLOHY
  Červen bude ve večerních hodinách chudý na planety. Pouze počátkem měsíce nad severozápadním doprovodí zapadající Slunce Merkur, když zapadne přibližně za hodinu po Slunci.
Ostatní planety budou pozorovatelné až pozdě v noci nebo v ranních hodinách. Pozorovací čas tedy věnujeme Měsíci, pokud bude na večerní obloze a taky samotnému Slunci, než zapadne.
  Vzhledem k tomu, že soumrak v červnu, měsíci letního slunovratu, trvá soumrak po celou noc bude k vyhledání a pozorování vzdálených mlhovin a galaxií použita CCD kamera a za bezměsíční noci i hlavní dalekohled hvězdárny.
  Nejčastěji sledované jsou galaxie ve Velké medvědici M81 a M82 jsou také nejčastěji snímané i v barevném provedení. Nedaleko, v souhvězdí Honicích psů je také více galaxií i nejznámější M51.
 
Pozorovací program pro veřejnost:
Hvězdárna otevřena každý pátek a sobotu od 20 hod. do 23 hod. pokud je aspoň polojasno, kdy v mezerách mezi mraky můžeme spatřit vybrané objekty. Při větší oblačnosti nebo zcela zatažené obloze je hvězdárna uzavřena. V případně nejasných podmínek můžete volat 777285444.
Vstupné 10,- Kč, děti do 10-ti let 5,- Kč.

Měsíc Na páteční a sobotní večerní obloze 5., 6., 26. a 27. června. Úplněk 5. června. Poslední čtvrť 13. června. Nov 21. června. První čtvrť 28. června.
Planety Merkur v první polovině měsíce krátce po západu Slunce nad severovýchodním obzorem. Pozdě v noci Jupiter a Saturn. Mars, Uran a Neptun ve druhé polovině noci. Venuše koncem měsíce jako Jitřenka nízko nad východním obzorem.
Ostatní objektygalaxie a hvězdokupy .
Úkaz – 8.6. po půlnoci seskupení Měsíce, Jupitera a Saturna.
 
Návštěvní dny pro veřejnost:
Hvězdárna je otevřena od roku 2020
v pátek a sobotu
Leden – únor              od 18 do 21 hod.
Březen – říjen              od 20 do 23 hod.
Listopad – prosinec   od 18 do 21 hod.
Podmínkou otevření je příznivé počasí, kdy očekáváme podle předpovědi alespoň polojasno.

správce hvězdárny:  František Lomoz
e-mail hvězdárna:     hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:       flomoz@volny.cz

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků,
je možné dojednat na tel. 777285444
se správcem hvězdárny
správce hvězdárny:
      František Lomoz
e-mail hvězdárna:
      hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:
      flomoz@volny.cz
Ke Hvězdárně, Sedlčany
GPS 49.6546211N, 14.4093672E
Návrat na obsah