Aktuálně - Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech

Hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany

Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Přejít na obsah
Pro veřejnost
Podmínky pro návštěvníky hvězdárny:
1)  Maximální počet osob s ohledem na plochu – 6.
2)  Zakrytá ústa a nos respirátorem.
3)  Použít desinfekci.
4)  Rozestup 2 m, pokud nejde o rodinné příslušníky
POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ ČERVENCOVÉ A SRPNOVÉ OBLOHY
  V červnu bylo k vidění částečné zatmění, jehož podobu ilustrují snímkyv galerii pořízené v ohnisku hlavního dalekohledu.  Zatmění Slunce nejsou vzácná, dochází k nim i třikrát do roka, avšak stín Měsíce zasáhne vždy jen úzký pruh povrchu Země. Z větší části povrchu je sledovatelné částečné zatmění, kdy místem pozorovatele prochází polostín. Jinak je tomu u zatmění Měsíce, při kterém Měsíc v úplňku prochází stínem Země. V tomto případě je Měsíc viditelný prakticky z celé polokoule Země.
  Na červencovou a poté srpnovou oblohu se vrací ve své plné kráse Mléčná dráha vystupující z jihozápadního obzoru a táhnoucí se celou polovinou noční oblohy k obzoru severnímu. K pozorování celé řady mlhovin ve Střelci musí nastat výborné podmínky bez mlhavého oparu, a hlavně bez Měsíčního svitu a svitu pouličních světel. Nápadnou jsou mlhoviny Laguna, Trifid a Omega. Z kulových hvězdokup je dobře viditelná M22 a z otevřených hvězdokup pak M21 a M23.
  Rozsáhlé mlhoviny v Labuti vysoko nad obzorem jsou rozeznatelné pouhým okem, avšak jejich detaily a barevnost vynikne na digitálních snímcích. Labuť nabídne více zajímavých objektů včetně planetární mlhoviny NGC6826 a barevné dvojhvězdy Albireo.
  V sousedství pod Albireem se nachází malá Lištička s další planetární mlhovinou M27, která pro svou vizáž nese pojmenování „Činka“.
  V srpnu ustoupí dlouhotrvající soumrak a Mléčná dráha bude ve večerních hodinách prakticky půlit noční oblohu. Podmínky pro sledování všech objektů se budou zlepšovat.

Pozorovací program pro veřejnost:
Hvězdárna otevřena každý pátek a sobotu od 20 hod. do 23 hod. pokud je aspoň polojasno, kdy v mezerách mezi mraky můžeme spatřit vybrané objekty. Při větší oblačnosti nebo zcela zatažené obloze je hvězdárna uzavřena. V případně nejasných podmínek, volat 777 285 444.
Vstupné 10,- Kč, děti do 10-ti let 5,- Kč.

Měsíc Na večerní obloze v pátek nebo sobotu 16., 17., 22. a 23. července a potom 12., 13., 19. a 20. srpna.
Planety V červenci Merkur ráno nad severovýchodním obzorem, Venuše s Marsem večer nad západním a severozápadním obzorem, Jupiter pozdě v noci, Saturn na večerní obloze. V srpnu Venuše nad západním obzorem a Jupiter se Saturnem po celou noc.
Ostatní objektyGalaxie, kulové hvězdokupy, mlhoviny otevřené hvězdokupy a další.

Doporučení k pozorování:
12. srpna ve 22 hod. maximum meteorického roje Perseid. Nejlépe pozorovatelný z volného prostranství mimo dosah osvětlení. Při pořizování digitálních snímků ze stativu s expozicí 120 sec. a nastavení citlivosti 3200 ASA můžeme ty nejjasnější zachytit, pokud máme štěstí a fotoaparát je namířen tím správným směrem.

Návštěvní dny pro veřejnost:
Hvězdárna je otevřena od roku 2020
v pátek a sobotu
Leden – únor              od 18 do 21 hod.
Březen – říjen              od 20 do 23 hod.
Listopad – prosinec   od 18 do 21 hod.
Podmínkou otevření je příznivé počasí, kdy očekáváme podle předpovědi alespoň polojasno.

správce hvězdárny:  František Lomoz
e-mail hvězdárna:     hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:       flomoz@volny.cz

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků,
je možné dojednat na tel. 777285444
se správcem hvězdárny
správce hvězdárny:
      František Lomoz
e-mail hvězdárna:
      hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:
      flomoz@volny.cz
Ke Hvězdárně, Sedlčany
GPS 49.6546211N, 14.4093672E
Návrat na obsah